top of page

המשמעות האסטרולוגית של השמש

"הוא הטוב ביותר והגדול ביותר, ומחזיק במיקום המרכזי בשמים ובדעת. הוא המתווך של ממלכת השמים, מנהיג ומורה לכל, מאיר תמיד את אורם של הכוכבים האחרים". – פירמיקוס, המאה הרביעית.

השמש מייצגת באסטרולוגיה את כוח החיים והאנרגיה. היא אחראית על יצור האור ובאמצעותה האור עובר אל הכוכבים האחרים. בעולם העתיק למושג האור היתה משמעות פילוסופית ולא רק מדעית. האור נחשב כטהור ומיטיב, מגיע לכל דבר, מפיח חיים ולא הורס דבר. מכאן התכונות הנעלות המיוחסות לשמש. בתוך קרניה של השמש מוכלים כל הצבעים. כל אור של כוכב לכת אחר שואב את כוחו ואורו ממנה. באסטרולוגיה המסורתית השמש תופסת את המקום המרכזי, ומיוצגת בדמות של מלך או שליט. מתחתיה שלושת הכוכבים ה"נחותים", הירח מרקורי ונוגה. מעליה מסודרים שלושת הכוכבים ה"עליונים" מאדים צדק ושבתאי. כיום, באסטרולוגיה מתייחסים לשמש יותר במונחים של קווי אופי ומקבילים אותה לאגו לפי המודל של פרויד, אך יש משמעויות רבות נוספות. בעבר הדגישו יותר את המשמעות שלה בתור מעניקה כוחות חיים, תיארו את האור שלה כמייצג של כוח האינטלקט והויטאליות.


"השמש בתנועתה מפרידה ימים מלילות, שעות וחודשים ושנים. באופן דומה על ידי אור וחום שהיא מייצרת, היא מאיצה, מניעה, וממלאת בנשימה. ומברכת את כל הדברים שהיו נסתרים" – מרסלו פיצינו

בעולם הנפש השמש עומדת במרכז האישיות. היא קשורה, ובמיוחד בתרבות המערב, לתהליך היחוד (אינדבדואציה). הכוונה היא להובלה שלנו ממצב בו אנחנו חלק ממרקם החיים, וחלק מהנוף ממנו באנו למצב שפיתחנו זהות נפרדת ומרכז כובד משלנו. אין הכוונה בהכרח למרד או לזה שנהיה מאוד שונים, אלא לזה שיהיה לנו בחיים מרכז משלנו לקבלת החלטות שתלוי ברצונות שלנו ולא רק תלוי בסביבה.

השמש קשורה בחוויות שיש לנו בחיים שנותנות לנו תחושה של משמעות. כחלק מהמסע במהלך החיים למימוש השמש וחיזוקה אנו חייבים למצוא את החוויות האלה ולממש אותן אחרת נהיה נתונים לתחושה תמידית של חוסר מימוש. בצורה מאוד הגיונית עקב כך אפשר לפתח פחד מפני המוות, משום שנרגיש שאנו עלולים לסיים את החיים מבלי שמימשנו את עצמנו והגשמנו את עצמנו כראוי. אדם שיבטא את השמש שלו בצורה אותנטית ירגיש פוטנטיות ותוקף, יחוש תחושת עצמה. ללא הביטוי הזה ירגיש ריק ויהיה נואש לפידבק מאחרים ויהיה עלול לפתח קנאות או תחושת נחיתות.

במימוש עקרון השמש יש גם חסמים אפשריים. יש מי שלא מעוניינים במימוש הפוטנציאל שלהם, חסרי מוטיבציה, יש מי שעצרו את עצמם בגלל פחדים שונים. ייתכן שמפחדים להיות עצמם או מפחדים ממה שהסביבה תחשוב עליהם. כל אלו מחלישים את כוחה של השמש. היחלשות של כוח החיים גורמת לתחושת חולשה פיסית והתוצאה תהיה גם דיכאון, תחושת ריקנות וכישלון. השמש קשורה לכוח הרצון שלנו. באופן טבעי על האדם לגבש את רצונותיו בהתאם להעדפותיו. מי שתפקוד זה לא מפותח אצלו מתנהל בצורה בה תלוי בסביבה, ללא מרכז כובד משלו.

השמש קשורה לתדמית העצמית שלנו. יש מי שפיתחו תדמית בריאה שמעניקה להם כוחות רצון ואנרגיות. יש מי שחיים באופן תמידי עם תדמית עצמית שהיא מוגזמת או מנופחת, למשל אצל אנשים עם צמידות שמש עם צדק. האם מי שאנחנו חושבים שאנחנו זה מי שאנחנו באמת? חלק מהתהליך ההתפתחותי של השמש הוא להתבטא בצורה מאוזנת שמועילה לכלל האישיות.

לעתים השמש מתבטאת בקלות. אדם יכול לבטא את הרצונות שלו בקלות והם ברורים לו. יש מי שהמסע לגילוי וביטוי השמש עבורו רצוף אתגרים ומכשולים. רק כדי שיהיה אפשר להתקדם, להתבטא ולצלוח נדרש ממנו הרבה עבודה. יש מי שתהליך היחוד קשה יותר עבורו וקשה להיפרד מהקולקטיב ולהתבטא כאינדבדואל. ניתן לפרש אתגרים שונים לפי המזלות ומיקום השמש. אם אין מימוש נכון של עקרון השמש, מכל סיבה שהיא, האדם אינו צומח ונותר ילד בנפשו.


נתבונן בתיאור של תכונות חיוביות ושליליות של השמש לפי ויליאם לילי, אסטרולוג מתקופת הרנסנס:

"כאשר נמצאת בהדרה שלה [ממוקמת היטב], אמונתו חזקה, הוא עומד בהבטחותיו בדיוק רב. צנוע, שופט בחכמה. בעל תפארת הוד והדר. פועל להשגת תהילה ונכסים. מדבר עם כוונה אך אינו מאריך במילים. בעל בטחון עצמי רב ביכולותיו. מלא מחשבות, סודי, אמין, בעל לב טוב, חביב ונחמד. אוהב יוקרה ודברים מפוארים. אין מקום למחשבות שפלות בליבו". – ויליאם לילי

ניתן לראות פה את האדם האידיאלי מבחינת מעלות ומידות. אדם שהוא בעל שיקול דעת נכון, אינטליגנט. אין ספק בליבו משום שיש לו את כל הידע והשיפוט הנכון כדי לבחור נכון. יש גם חיבור לתודעת שפע באמצעות היכולת למשוך נכסים. בנוסף זהו אדם בעל יכולות חברתיות.

"כאשר פגועה, הוא גאה ושחצן, מזלזל בכל האנשים. מבייש את השושלת שלו. הוא עיוור באופן שיפוטו ובצורת מחשבתו. חסר מנוחה, טרוד, שתלטני כלפי אחרים. כסיל, למילותיו אין משמעות. מבזבז את ממונו, את שירש ואת נכסיו. נתלה בצדקה של אחרים. חושב שכל האנשים חייבים לו". – ויליאם לילי

כיצד אנשים מגיעים לידי מצב כזה והתנהגות כזו? מדובר באדם שהוא לא בוגר במובן מסוים. פסיכולוגית כמו ילד. הוא ממוקד בעצמו אך מזלזל באחרים. איננו מייחס מספיק חשיבות לדברים לכן לא לא יוכל לצבור משמעות. בתיאור הזה יש פה אלמנט חוזר של חוסר יכולת להחזיק דבר ברשותך, בין אם זה ידע או נכס.


"...כוכב חמה הוא פועל בעולם כח וממשלה ומלכות וגדולה מעלה ומוריד בונה והורס ונותן תשועה למלכים ונותן כח שרים ורוזנים ומושלים לטוב ולמוטב וכוכב חמה ידוע הוא שהגדול יש בכל הכוכבים ומחלק האור לכל המעלות". – 'צורת סדרי עולם', המאה ה -17.

בחזרה למשמעותה של השמש בתור המושלת של מערכת הכוכבים. בעולמו של היחיד, המשמעות היא עד כמה מצליח למשול בכל חלקי האישיות בצורה טובה, או במילים אחרות עד כמה האישיות שלו לכידה והוא פועל מתוך מקום של הבנה ומודעות. לבעל הממשל הנכון "נותן תשועה".コメント


bottom of page