top of page

שעות פלנטריות


עד ימי הביניים המאוחרים והמצאת השעון המשווני נהגו למדוד את שעות היום והלילה בצורה כזו שאת כל שעות היום מחלקים ל-12 שעות שוות בגודלן וכל שעות הלילה מחלקים ל-12 שעות שוות בגודלן. כל חלק מייצג שעה אחת. מאחר ויש שינויים באורך היום ובאורך הלילה במהלך השנה, אלו לרוב לא שעות סטנדרטיות באורך 60 דקות. שעות אלו נקראות בעברית "שעות זמניות" ויש להן תפקיד חשוב בהלכה, למשל בקביעת זמני תפילה. בקיץ, אורכו של היום הוא יותר מ-12 שעות, לכן גודלה של שעה זמנית ביום יהיה גדול מ-60 דקות ולכן גם שעה זמנית בלילה תהיה קטנה מ-60 דקות. בחורף, אורך הלילה הוא גדול מ-12 שעות לכן שעה זמנית בלילה תהיה גדולה מ-60 דקות ושעה זמנית ביום תהיה קטנה מ-60 דקות. בישראל, אורכו של היום הארוך ביותר בשנה הוא 14 שעות ו-14 דקות. אם נרצה למשל לחשב את גודלה של שעה זמנית ביום הארוך בשנה, נחלק את שעות היום ב-12, נקבל שאורכה של כל שעה זמנית יהיה כ-71 דקות.


השימוש האסטרולוגי בשעות זמניות הוא קדום מאוד והיה בשימוש ביוון העתיקה ובמצרים העתיקה. נהגו לשייך כל שעה זמנית לפלנטה מסוימת (כולל המאורות), כיום הן מכונות באסטרולוגיה שעות פלנטריות (Planetary Hours). שעות פלנטריות משמשות בכל ענפי האסטרולוגיה. במולדות (מפות לידה) הפלנטה שמשוייכת לאותה שעה זמנית קשורה לאופי ולמסלול החיים של אותו אדם. בתחום של בחירת מועדים, כתבים אסטרולוגיים מציינים אילו פעילויות מתאימות לאילו שעות פלנטריות במהלך היום.

כדי לשייך שעות פלנטריות, קודם נכיר את השיוך האסטרולוגי לימות השבוע, מה שמכונה 'בעל היום'. כל יום בשבוע מקבל פלנטה מ-7 הפלנטות הקלאסיות : ראשון – שמש, שני – ירח, שלישי -מאדים, רביעי- מרקורי, חמישי – צדק, שיש – ונוס, שבת – שבתאי.


לפי השיטה הנפוצה יותר עבור שעות פלנטריות, יום מוגדר כך שמתחיל בזריחה. קיימת שיטה אחרת שתואמת את התפישה היהודית ומגדירה את תחילת היום מהשקיעה. כאן נשתמש בשיטה הראשונה. כעת אפרט לגבי שיוך שעות זמניות לפלנטות. הפלנטה שמשוייכת לשעה מסויימת מכונה 'בעל השעה'. בעל השעה של השעה הראשונה ביום היא תמיד הפלנטה של בעל היום. למשל, השעה הראשונה ביום ראשון בבוקר שייכת לשמש. ואז החל משעה זו נתקדם לפי הסדר הבא באופן מעגלי: שבתאי, צדק, מאדים, חמה (שמש), נגה, כוכב (מרקורי), לבנה. כדי לזכור את הסדר חכמים השתמשו בראשי התיבות שצ"מ חנכ"ל. להלן דוגמא לשעות פלנטריות עבור יום ראשון: 1 – שמש, 2 – נוגה, 3 – מרקורי, 4 – ירח, 5 – שבתאי, 6 – צדק וכן הלאה. ניתן לראות בתרשים, בלבן שעות יום ובשחור שעות לילה. תרשים זה הוא דוגמא נקודתית לתאריך מסוים בקיץ כי האורך של היום משתנה במהלך השנה.
טבלת השעות הפלנטריות:


המשמעות של שעות פלנטריות במולדות (מפות לידה)

השעה הפלנטרית היא אלמנט שמוסיף מידע על כל מה שידוע ממפת הלידה האסטרולוגית. בעל השעה מלמד על דפוס ההתנהגות, האופי, הגורל והדרך של אותו אדם בחייו. בקצרה על האופי של כל פלנטה:


שמש – אדם קורן לסביבתו, נאמר "יְהֵי אָכֵיל מִדִּילֵיהּ וְשָׁתֵי מִדִּילֵיהּ" (שבת 156) התרגום הוא אוכל ושותה משלו. כלומר יש בו את הדחף לעצמאות כך שיוכל לבטא את עצמו ולהתקיים בצורה מכובדת מעבודתו מבלי להיות נסמך על אחרים. השמש מעניקה את תכונת הכבוד והגאווה, הבטחון העצמי, יכולת הפיקוד, והסמכות, השפעה על הסובבים.


ונוס – ונוס במשמעות שלה קשורה לאומנויות, לאהבה ובאופן כללי לדברים הנשגבים שמוסיפים טעם לחיים. הריקוד, השירה ואסתטיקה. האופי החושני והבעת החיבה. הם בעלי עניין רב במערכות יחסים, ובעלי התנהגות דיפלומטית. אוהבי שלום, מפייסים וסבלניים.


מרקורי – אותו אדם "יְהֵי גְּבַר נָהִיר וְחַכִּים", כלומר חכם, בעל תודעה צלולה ומיומן או ידען. מרקורי קשור ביכולות לוגיות ולמידה. פתרון בעיות וגם מיומנות בתחום של מסחר ועסקים. כמו כן ורסטיליות ועניין בתחומים רבים, בעלי מזל בכל הקשור בנסיעות.


ירח – קשור באישיות אמפאתית, רגישה ואינטואיטיבית. אותו אדם "בָּנֵי וְסָתַר, סָתַר וּבָנֵי", כלומר בונה והורס, הורס ובונה. הכוונה היא שבגלל שהירח הוא המהיר ביותר וצורתו משתנה, זה קשור לשינויים תכופים במצבו, בדברים כמו מצב הרוח או העיסוק. אורו של הירח אינו שלו, כלומר שאותו אדם מקבל מגשים את עצמו באמצעות קשרים עם אחרים ושיתוף פעולה.


שבתאי – אישיות שמורה ומאופקת עם לעתים חוסר אמון באחרים. ממוקדים בדברים שנראים כנכונים ביותר כדי לוותר על המיותר, מחפשים בחיים את האמיתי והאותנטי. נאמר "יְהֵי גְּבַר מַחְשְׁבָתֵיהּ בָּטְלִין". בתרגום: מחשבותיו בטלות. הצד החיובי של התיאור הזה הוא היכולת לבטל את השקרי כך שרק האמיתי נשאר. בעלי עומק, בגרות ותפישה טובה של המציאות.


צדק – נאמר על כוכב זה "מעורר הלבבות למעשה הטוב" (צורת הארץ). בעלי אופי של אהבת החיים, רצון להיות טובים ולעשות את הדבר הנכון והצודק. "יְהֵי גְּבַר צִדְקָן". אישיות עליזה עם בטחון עצמי ואהבת החופש. אידיאליסטים ואופטימיסטיים עם שאיפות גדולות. אוהבי דת וצדקה. הכוח המניע של צדק הוא השאיפה ליצור חיים טובים יותר, לגלות עולמות חדשים ולצמוח.


מאדים – בעלי נפש של לוחמים. האישיות נועזת וחזקה. בעלי הכוח והתושיה. נמשכים לסכנות ולאתגרים כמו עש ללהבה. יכול להתבטא בספורט או פשוט בגישה ספורטיבית , כלומר עם דחף חזק להצלחה ותחרותיות. מאדים פועל ככוח מניע ודוחף אנשים לעבודה ולהגיע להישגים יוצאי דופן ולהיות מספר אחת.


כיצד לחשב ידנית שעות זמניות:

קודם יש לבדוק את שעות הזריחה והשקיעה בהתאם למקום המפה האסטרולוגית. למשל היום השמש זורחת ב 6:24 בבוקר. כלומר שעד 12:00 בצהריים יש 5:36 שעות. השמש שוקעת בשעה 16:36, כלומר שמ12:00 בצהריים עד שעת השקיעה יש 4:36 שעות. אם נחבר 5:36 + 4:36 , נקבל 10:12 שעות. כלומר שיש 10:12 שעות מהזריחה עד לשקיעה, ולכן כדי להשלים ל24 שעות, יש 13:48 שעות מהשקיעה עד לזריחה. כעת נחלק את שעות היום ב-12, כלומר 10:12 לחלק ל-12, נקבל שגודלה של כל שעה פלנטרית במהלך היום הוא 51 דקות. באופן דומה עבור הלילה, גודלה של כל שעה פלנטרית במהלך הלילה הוא 69 דקות.


בדיקת שעה פלנטרית באמצעות אתר: (הערה: חשוב להזין מקום מתאים)מקורות:

1. מסכת שבת 156.

2. “Power secrets of astrology”, Anothony Lewis


כל הזכויות שמורות, תומר סבוראי 2023


Comments


bottom of page