top of page

סטליום

"כשכל הכוכבים יסתדרו בשורה..." מתאר הביטוי הידוע מצב בו נושא מסוים יצא לפועל כשיתרחשו כל הנסיבות ההכרחיות בצירוף הנכון ובזמן הנכון. צמידות של כוכבי לכת בשמים נתפשת כדבר מופלא וקסום, במיוחד כי נראית לעין בהשוואה להיבטים אחרים. באסטרולוגיה צמידות היא ההיבט החזק ביותר בין כוכבים, הצמידות מבטאת יכולות מיוחדות אך גם קשיים.


צמידות מתרחשת כששתי פלנטות ממוקמות קרוב מאוד אחת לשנייה מבחינת מרחק האורך על מישור המילקה. נגדיר טווח של עד 6-8 מעלות. מבחינה מסורתית עבור המאורות נקבעו טווחים גדולים יותר של 10 ואף 12 מעלות. אצל היחיד ובפירוש מפת הלידה, הצמידות מראה על שילוב של אנרגיות ומיזוגן, או שילוב של חלקי אישיות לישות אחת. אצל אדם שנולד תחת צמידות, תפקידי שתי הפלנטות בחייו יפעלו יחד ויתבטאו כאחד לטוב ולרע.


סטליום מוגדר כהתקבצות של מספר פלנטות באותו האזור בשמים. באסטרולוגיה המודרנית נהוג להתייחס לכך כצמידות של 3 פלנטות ומעלה בטווח של 8 מעלות. חלק מהמקורות מגדירים מ-4 פלנטות ומעלה. באסטרולוגיה הקלאסית יש התייחסות למצב בו הכוכבים נמצאים באותו המזל או הבית בתור סטליום. ככל שהכוכבים יותר צמודים מבחינת טווח המעלות הסטליום יהיה חזק יותר. סטליומים עם מעורבות של פלנטות אישיות ובמיוחד של המאורות הם החזקים ביותר.


בכל צמידות, פלנטות פועלות יחד לטוב ולרע. לכל פלנטה מאפיינים משלה שמבדילים אותה מהאחרות. לא קיים שילוב של שתי פלנטות שהוא הרמוני. הדבר שקול למצב בו נכריח שני אנשים שונים לעבוד יחד, אנשים שאולי מאוד לא מסתדרים אחד עם השני. כמו ששתי הפלנטות יכולות לחזק אחת את השנייה הן גם יכולות להזיק אחת לשנייה. למשל בצמידות ונוס מאדים, ונוס ניזוק מהאלימות והתוקפנות של מאדים ומאדים הופך לחלש ופחות אפקטיבי בתור לוחם בגלל ההשפעה של ונוס.


בצד החיובי, צמידות היא ההיבט העוצמתי ביותר ויש לכך יתרונות בולטים. הפלנטות הן חלקי אישיות לכן שילובן מסמל לכידות פנימית. בטחון עצמי והסתמכות האדם על עצמו. כוונות חזקות לפעול, עמידות אל מול השפעות חיצוניות וביטוי עצמי בעוצמה רבה. הצמידות מראה על פוטנציאל גבוה אך גם מראה על חוסר איזון שטבוע באדם לכן יש מלכודות ופחים ליפול בהם וכך כל הפוטנציאל הגדול יכול לרדת לטמיון.


הסטליום ממוקד במזל ובית מסוימים במפה. יש דגש חזק על המזל שהוא דומיננטי וקובע את דפוס האישיות. הבית מצביע על תחום אישיות חשוב בחיים ומראה על אזור בחיים שאדם משקיע את מירב מאמציו.

באסטרולוגיה חוזים אירועי חיים לפי השפעת כוכבי הלכת על המפה הלידתית. אצל רוב האנשים השפעת הכוכבים על המפה מתפזרת על אירועים בזמנים שונים בעוד שאצל אנשים עם סטליום ריכוז של אירועים יקרו לאדם בזמן קצר.

יש מי שאומרים שאנשים עם סטליום נוטים למקד את המאמצים שלהם בחיים במספר מועט של נושאים ולא נוטים להתפזר. באופן כללי זה נכון. זה נכון במיוחד עבור המזלות הקבועים והקרדינליים. המזלות המשתנים נוטים לפזרנות.


הסטליום במזל אש: נראה בצד החיובי יצירתיות, התלהבות וכוח חיים מתפרץ. בצד השלילי אנוכיות, זעם, הסתמכות מוגזמת על עצמם, יחשבו שרק הם חשובים. במזלות מים – רגישות וקליטה של רחשי הסביבה פועלת בצורה מוגברת, בצד השלילי מצוקות רגשיות בלתי פוסקות. במזלות האוויר – פעילות מחשבתית מוגברת, מודעות מוגברת לידע והתנהלות חברתית. בצד השלילי קרירות מנטאלית, קפריזיות ואפילו חרדות. במזלות אדמה – חיבור חזק למציאות. בצד השלילי כבדות, סטגנציה ומלנכוליה.


סטליום נותן כשרון מיוחד או יכולות מיוחדות לפי שילוב הפלנטות. זה נובע מהיכולת למקד את האנרגיות. על פניו זה נשמע כמו דבר חיובי, אבל אינטנסיביות יכולה להעלות את רמת הסטרס או לעשות ציפיות גבוהות מדי, או לשחוק את האדם מבחינה אנרגטית. אפשרי גם שיקשה על עצמו או על אחרים. מי שיש לו מודעות עצמית מסוימת מבין שיש לו חלק באישיות שהוא כל כך עוצמתי שלא פשוט להתמודד איתו. לאנשים האלה יש תחושה כללית שהם לא יכולים לברוח מעצמם. אין ברירה אלא להתמודד עם החלק באישיות שלהם שיוצא מאיזון. סטליום פועל כשטח מת (Blind spot). אדם ממוקד מאוד בנקודת המבט שלו וקשה לו לראות את הדברים מנקודות מבט שונות. זאת לעומת המצב ההפוך - היבט מולות (180 מעלות) מעודד מודעות לצדדים שונים בסיטואציה. אנשי סטליום יכולים להיות חסרי פשרות, מתבצרים בעמדה שלהם. במקרה של מזלות אש ואוויר נותנים תחושה שאינם מושפעים בכלל מהסביבה שלהם או ממה שיש לאחרים לומר. הדרך לגשר על החיסרון היא באמצעות מערכות יחסים, פתיחות רבה לדעות של אחרים ולדעת לפתור בעיות מול אחרים מבלי להסתגר בדפוסים הרגילים.


סטליום יכול ליצור מיקוד רב, אבל גם יכול לבלבל. יש הרבה כוחות שמניעים לכיוון מסוים אבל לא תמיד המימוש תואם את היכולות. ממש כמו התופעה האסטרולוגית של פלנטות המרוכזות במקום אחד, יש מחשבות שונות שמקובצות ביחד וקשה להפריד ביניהן. אם זה במזל אש – ירגישו רצון חזק ליצור משהו בחיים, אבל תהליך היצירה עצמו הוא לא פשוט ולא לחלוטין ברור איך עובד ומה הם רוצים ליצור. או במזלות המים – מושפעים רגשית בצורה חזקה מאירועים בחיים. אבל זה לא פשוט להתעמק ולפרק לגורמים את מה שהם מרגישים כדי להבין מה יש שם ואיך אפשר לשנות זאת.


בהקשר הבריאותי חשוב לזכור את העיקרון שפלנטות גם יכולות גם להזיק אחת לשנייה כשהן צמודות. לדוגמא - אם יש סטליום של שמש מארס ונוס, ונוס היא פלנטה מתונה עם מזג קר ולח, תהיה צמודה למאדים שטבעו חם וקיצוני ואת השמש ש"שורפת" כל פלנטה שמתקרבת אליה, ונוס תיפגע מכך ועם שילובים מסוימים במפה, התוצאה תהיה בעיה בריאותית.


דוגמאות למפורסמים שנולדו עם סטליומים:

במאי הסרטים הדני ת'יאו ואן-גוך, נולד בתאריך 23/07/1957, בעל סטליום במזל אריה עם מרקורי ונוס ומאדים. יצר סרטים שעסקו בנושאים פוליטיים. יצר סרט העוסק בביקורת על מעמד האישה באיסלאם. בשנת 2000 נרצח על ידי איסלמיסט שהתנגד לסרטיו. את אותו הסטליום אנחנו רואים גם אצל הנשיא הנוכחי של אוזבקיסטן, שבקט מירזיובב, שנולד ב-24/07/1957. ברי סחרוף נולד באותו החודש ב 7/7/1957, הוא בעל סטליום של מארס ונוס אוראנוס במזל אריה.

צ'רלס בודלר, משורר צרפתי, מבקר אומנות ומתורגמן, נולד ב-9 לאפריל 1821, הוא בעל סטליום של מרקורי, מאדים ופלוטו בסוף מזל דגים. בנוסף 4 פלנטות במזל טלה כך שמפת הכוכבים מאוד מרוכזת. הוא היה ידוע בסגנונו הישיר והבוטה. ידוע גם שסבל ממצוקות רגשיות.

בפברואר 1962 נולדו כמה מוזיקאים יוצאו דופן תחת סטליום במזל דלי הכולל מרקורי שמש ונוס צדק: שריל קראו, קליף בורטון, ואקסל רוז.

כמה ישראלים נוספים: שי אביבי 29/4/1964, מרקורי צדק שמש במזל שור, יהודית רביץ, 29/12/1956, ירח ונוס שבתאי במזל קשת. רוני סומק, 28/12/1951, מאדים שבתאי נפטון במזל מאוזניים. יולי תמיר, 26/2/1954, שמש מרקורי ונוס במזל דגים. עומר אדם, 22/10/1993, מרקורי מארס פלוטו במזל עקרב.





Comments


bottom of page